Co oznaczają te krostki na wargach sromowych?

Witam Pytanie z dziedziny ginekologi. Od pewnego czasu pojawiły mi się drobne krostki na wardze sromowej, nie mogę ich wycisnąć, czasami mnie swędzą, najgorzej przeszkadzają podczas stoaunku. Co to może być? Czym może być spowodowane? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krostki na wargach sromowych mogą być spowodowane reakcją alergiczną – np. na proszek do prania, płyn do higieny intymnej czy do kąpieli lub prezerwatywy, lubrykanty itd. Ponieważ okolice genitaliów należą do bardzo delikatnych, to nierzadko zmiany w postaci wyprysków na wargach sromowych, zaczerwienienia czy łuszczącej się skóry są spowodowane podrażnieniem skóry na genitaliach – np. wskutek otarć.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-warg-sromowych-przyczyny-leczenie.

Jeżeli jednak zmiany w okolicach pochwy nie mają związku z alergenami, a są dokuczliwe – swędzą, są obrzmiałe, bolesne lub zbiera się w nich ropa, wówczas bardzo prawdopodobne, że bez wizyty u ginekologa bądź dermatologa się nie obejdzie. Krosty na wargach sromowych mogą oznaczać chorobę przenoszoną drogą płciową – mogą to być infekcje spowodowane przez wirusy HSV i HPV. Opryszczka narządów płciowych, a także kłykciny kończyste to choroby, które wymagają leczenia, bo zmiany, które wywołują są bolesne, a w dodatku wirus jest zagrożeniem zarówno dla nosiciela, jak i dla partnerów seksualnych.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-opryszczke-narzadow-plciowych.

Swędzenie wskutek pojawienia się krostek na wargach sromowych może także wskazywać na chorobę mającą podłoże hormonalne – liszaj twardzinowy. Niestety, by mieć pewność co do któregokolwiek z tych schorzeń, konieczne jest obejrzenie zmian, zatem wskazane jest, by nie zwlekała Pani z wizytą u lekarza.

Być może zainteresuje Panią także materiał dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/srom-budowa-funkcje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.