Dlaczego dochodzi do sklejenia warg sromowych?

Dzień dobry. Moje dwie córeczki (4 i 2 lata) mają problem że sklejonymi wargami sromowymi mniejszymi. Ginekolog dziecięcy zalecił oekolp. Po dwóch tygodniach stosowania problem ustąpił. Miałyśmy następnie stosować maść typu lantan w celu nawilżenia i natłuszczenia skóry. Jednak wargi ponownie uległy sklejeniu. Kolejna kuracja oekolpem pomogła. Teraz miałyśmy stosować prurifem. Jednak problem znów powrócił. Nie wiem juz co robić. Proszę o poradę. Pozdrawiam, Katarzyna

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sklejanie warg sromowych mniejszych dotyka zazwyczaj dziewczynki w wieku do 2 lat – nieodpieluchowane. Zjawisko to związane jest ściśle z niedoborem estrogenów w organizmie dzieci i niemowląt. Hormon ten u dorosłych kobiet odpowiada za produkcję wydzieliny, która naturalnie nawilża pochwę i przeciwdziała urazom i uszkodzeniom naskórka.

U niemowląt podrażnienia, najczęściej spowodowane zbyt rzadkim zmienianiem pieluszki lub nieprawidłową higieną, prowadzą do otarć genitaliów. Drobne urazy mechaniczne w procesie gojenia powlekane są nową tkanką i to ona prowadzi do złączenia warg sromowych – czyli po prostu zarośnięcia.

Ponieważ wspomina Pani o tym, że obie córki cierpią z tego samego powodu, wskazane byłoby zwrócenie szczególnej uwagi na higienę intymną dziewczynek – jak najrzadsze wkładanie pieluchy (lub częste jej zmienianie), niedopuszczanie do pojawienia się otarć czy podrażnień (zbyt ciasna, szorstka bielizna), codzienne podmywanie i dokładnie osuszanie genitaliów dzieci. Warto także pamiętać o natłuszczaniu okolic warg sromowych, ale z umiarem, czemu powinna też towarzyszyć wzmożona higiena.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://parenting.pl/pielegnacja-dziewczynki.

Może Pani na ten temat porozmawiać z pediatrą – być może zebrany wywiad ułatwi znalezienie przyczyny sklejania warg sromowych dzieci.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/pielegnacja-skory-niemowlaka-od-pierwszego-dnia-zycia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.