Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 1 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego warga sromowa jest opuchnięta?

Od wczoraj moja warga sromowa większa jest opuchnięta, zaczerwieniona i gdy dotykam to mozna wyczuc cos podluznego i twardego. Występuje też swędzenie, lekki ból i ogółem dyskomfort przy chodzeniu. Nie wiem co to jest pomocy
KOBIETA, 20 LAT 2 miesiące temu

Poród w wodzie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

wargi sromowe mogą być opuchnięte z kilka powodów.

Przede wszystkim opuchlizna warg sromowych, której towarzyszy swędzenie, może być objawem reakcji alergicznej. Być może w ostatnim czasie używała Pani nowych kosmetyków do kąpieli czy higieny intymnej i to one uczuliły.

Inną przyczyną może być grzybica pochwy. Oprócz opuchniętych warg sromowych objawia się ona zaczerwieniem, podrażnieniem, świądem oraz białymi upławami.

Bywa, że opuchlizna warg sromowych jest skutkiem niskiego poziomu estrogenów. Zdarza się tak np. u kobiet po okresie przekwitania.

Jeśli obrzęk występuje po jednej części sromu może to wskazywać na zapalenie gruczołu Bartholina. Choroba ta charakteryzuje się ostrym przebiegiem oraz silnym bólem w okolicy sromu, który może być odczuwalny podczas zmiany pozycji.

Przyczyn jest wiele, dlatego proszę udać się do ginekologa w celu postawienia diagnozy oraz zastosowania odpowiedniego leczenia.

Podobne pytania znajdzie Pani pod linkami znajdującymi się poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwieniona-i-spuchnieta-warga-sromowa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-i-opuchniete-wargi-sromowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy