Co mogą oznaczać krostki na wargach sromowych u 22-latki?

Witam, Mam 22 lata, wczoraj zobaczyłam dwie małe białe krostki na jednej z warg sromowych mniejszych, wyglądają jak małe pryszcze i lekko bolą i swędzą przy dotknięciu. Dodatkowo zauważyłam iż przy tej samej wardze sromowej jej szczyt (przy łechtaczce) lekko spuchł. Dodam, iż jestem tydzień przed okresem i w ostatnim czasie odstawiłam tabletki hormonalne. W dobie pandemii też ciężko skonsultować mi się ze swoim ginekologiem. Proszę o odpowiedź co to może być i czy powinnam się martwić, ponieważ obawiam się, że może być to rak sromu.

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety zmiany te musi obejrzeć lekarz – w przeciwnym wypadku nie jest możliwe postawienie diagnozy. Hipoteza o raku sromu jest chyba za daleko posunięta. Bardzo prawdopodobne, że jest to grzybica – spowodowana np. zaburzeniami hormonalnymi po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Grzybicę można spróbować leczyć w domu – w aptece kupi Pani maści oraz globulki przeciwgrzybicze. Jeśli jednak nie przyniosą spodziewanego efektu, oznacza to, że wizyta u lekarza jest nieodzowna. O infekcjach intymnych dowie się Pani z materiału dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-infekcje-intymne. Niestety może być to także objaw jakiejś choroby wenerycznej – np. opryszczki narządów płciowych, która jest chorobą wywoływaną przez wirus HSV-2, przenoszący się drogą płciową (także podczas seksu analnego i oralnego). Wówczas na sromie mogą pojawiać się małe, wypełnione płynem, pęcherze, które powodują świąd oraz bolesność. Może Pani wypróbować nasiadówek z rumianku oraz maści cynkowej, która wysuszy pęcherze. Więcej o chorobie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-opryszczke-narzadow-plciowych. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.