Zapytaj lekarza

7 1 6 , 8 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co znaczą te liczne grudki w pochwie?

Mam problem. Mianowicie od kilku dni strasznie swedzialo mnie miejsce intymne. Myślałam ze przejdzie, niestety nie przeszło. Ziabczylam ze w pochwie (nie na wargach sromowych) centralnie w pochwie pojawiła się masa białych grudek. Ginekologa mam dopiero za 3 tygodnie, a bardzo się stresuje. Co to może być?
KOBIETA, 23 LAT około miesiąca temu

Bóle menstruacyjne

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, przyczyn może być wiele. Jeżeli krostkom towarzyszy pieczenie, swędzenie i obrzęk warg sromowych – być może cierpi Pani na kandydozę pochwy. Proszę zwrócić uwagę czy jednocześnie nie pojawiły się upławy – gęste, białe, serowate. Wówczas prawdopodobnie jest to właśnie grzybica i do czasu wizyty u ginekologa może Pani wypróbować globulki oraz maści dostępne bez recepty oraz wspomóc się probiotykiem, który pomoże w przywróceniu równowagi mikrobiologicznej. Więcej o chorobie może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/drozdzyca-narzadow-plciowych.
Jeśli jednak nie podejrzewa Pani kandydozy, to warto zwrócić uwagę, czy w ostatnim czasie nie zmieniła Pani proszku do prania, płynu do higieny intymnej lub nie pojawił się inny czynnik mogący powodować reakcję alergiczną.
Niestety zmiany musi obejrzeć lekarz, ponieważ nie sposób postawić diagnozę na podstawie tak lakonicznego opisu. Różnego rodzaju owrzodzenia, pęcherze czy pryszcze mogą być także symptomem chorób wenerycznych. Tutaj nasuwa się zwłaszcza opryszczka narządów płciowych wywołana wirusem HSV1 lub HSV2 lub też tzw. kłykciny kończyste (wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego). O tych zmianach może Pani przeczytać w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-opryszczke-narzadow-plciowych. Opisane przez Panią zmiany nasuwają skojarzenia związane właśnie z opryszczką. W takiej sytuacji wskazana jest jak najszybsza wizyta u lekarza.
I wreszcie małe, białe grudki mogą być także prosakami – to niegroźne zmiany, mogące usytuować się w różnych miejscach, także na powiekach. Są tylko defektem kosmetycznym, nie powinny dawać żadnych dolegliwości. Jak Pani widzi – zmiany chorobowe w obrębie pochwy mogą mieć liczne podłoże i niestety o diagnostyce oraz leczeniu może zadecydować tylko ginekolog. Być może pomocna będzie również odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie zadane przez internautkę: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krosty-w-okolicach-pochwy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy