Co oznacza to pieczenie w pochwie?

Witam, mam lekkie pieczenie w pochwie, wargi sromowe wydają się takie suche? Nie mam żadnego swądu i ze śluzem raczej jest wsyztsko okej choc pojawia się w mniejszych ilościach niz wczesniej. Od razu zaznaczę ze okres mialam paredni temu . Cxy moze byc to spowodowane różnica hormonów? Nie mam możliwości pojsc teraz do ginekologa dlatego pytam. Z góry bardzo dziekuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pieczenie pochwy i suchość warg sromowych mogą wskazywać na infekcję intymną bądź reakcję alergiczną np. na środki myjące, prezerwatywy czy detergenty stosowane do prania bielizny. Niestety trudno jednoznacznie wskazać przyczynę bez badania ginekologicznego.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-pochwy-przyczyny-leczenie.

Najczęściej jednak za dolegliwości opisane przez Panią odpowiedzialne są jednak drożdżaki z rodziny Candida, których obecność może wynikać np. ze wzrostu pH pochwy. Nie można wykluczyć także infekcji bakteryjnej, choć to już oznaczałoby konieczność wdrożenia leczenia zaordynowanego przez lekarza.

O grzybicy pochwy może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-i-leczenie-grzybicy-pochwy.

Może Pani kupić probiotyki ginekologiczne – dostępne są w postaci globulek dopochwowych, ale także jako żel do stosowania zewnętrznego. Proszę także zadbać o właściwą higienę intymną z użyciem delikatnych kosmetyków w jak najmniejszej ilości.

O probiotykach ginekologicznych i ich roli przeczyta Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/flora-bakteryjna-miejsc-intymnych-a-infekcje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.