Co oznacza ten nalot na wargach sromowych?

Dzień dobry, mam pewne pytanie. Od dłuższego czasu mam taki biały "nalot" pomiędzy wargami sromowymi gdy to sie przemyje to nie ma ale pózniej znowu się pojawia, a wydzieline mam normalną nie swędzi mnie to ani nie piecze, nie wiem zbytnio co mam z tym zrobic. Co to moze byc?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najlepiej byłoby udać się do ginekologa, aby mógł dokonać oceny. Nalot pomiędzy wargami sromowymi może być bowiem fizjologiczny i wówczas określa się go mastką lub smegmą. Nie jest on groźny, ponieważ nie stanowi jednostki chorobowej. Aby się go pozbyć należy jedynie dbać o higienę intymną i nosić bieliznę z naturalnych materiałów.

Więcej informacji na temat mastki znaleźć można w jednym z naszych artykułów pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/smegma-czyli-mastka.

Jednak nie jest to jedyna przyczyna. Nalot zgromadzony w okolicy warg sromowych może oznaczać również zakażenie grzybicze. W tym przypadku zazwyczaj dochodzą dodatkowe objawy, takie jak swędzenie bądź pieczenie okolic intymnych, a czasem nawet ból.

Grzybica pochwy wymaga stosowania środków przeciwgrzybiczych, które przepisuje lekarz. O objawach grzybicy pochwy przeczytać można pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-objawy-grzybicy-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.