Co mogą znaczyć takie krostki na wargach sromowych?

Witam. Od około tygodnia mam białe, swędzące, bolące i pieczące krostki na wargach sromowych. Jest ich sporo. Wizytę u ginekologa mam dopiero za dwa tygodnie. Nie wiem co to może być.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ustalenie przyczyny problemu będzie możliwe po zbadaniu dokuczliwych zmian, gdyż jest co najmniej kilka hipotetycznych przyczyn tej dolegliwości.

Najczęściej spotykana jest grzybica pochwy – w jej przebiegu pojawiają się białe upławy o konsystencji serowatej, może wystąpić także obrzęk i swędzenie warg sromowych. Proszę zapoznać się z tym artykułem, może okazać się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-sromu.

Pęcherze czy krosty na wargach sromowych – w zależności od postaci – mogą też świadczyć o zakażeniu wirusem HSV lub HPV. Mam na myśli opryszczkę narządów płciowych oraz kłykciny kończyste (choć charakter zmian, które Pani opisuje raczej nie wskazuje na infekcję brodawczakiem ludzkim). Odsyłam do artykułu, tutaj znajdzie Pani więcej informacji na temat chorób o etiologii wirusowej: https://portal.abczdrowie.pl/wirusowe-choroby-weneryczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.