Dziwne brodawki na wargach sromowych u 25-latki

Witam , mam dość dla mnie trudny problem ginekologiczny , na wargach sromowych wyskoczyły mi jakieś dziwne brodawki , do lekarza mogę iść dopiero za 3 miesiące. Co mam robić żeby nie wyskoczyło tego wiecej ? Bardzo proszę o odpowiedź , co to moze być i co dalej mam zrobić ? Z Góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam, istnieje wiele typów brodawek pojawiających się w miejscach intymnych. Niestety podała Pani za mało informacji, by móc zdiagnozować zmianę, która Panią niepokoi. Często występującymi brodawkami są tzw. kłykciny kończyste, będące skutkiem zakażenia wirusem HPV, przenoszonym drogą płciową. Zmiany wywołane nim są najczęściej w kolorze skóry, mogą przybierać postać „kalafiorowatą”. Wówczas należy jak najszybciej podjąć leczenie, żeby brodawki płciowe nie powiększały się. Niestety o tym decyduje ginekolog, to on również przepisuje stosowne leki. Więcej o brodawkach przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/brodawki-wirusowe. Oczywiście nie za wszystkie brodawki odpowiada wirus HPV – niektóre są skutkiem infekcji wirusem HSV lub mają etiologię bakteryjną. Wirus HSV-1 powoduje opryszczkę na ustach, a
HSV-2 – opryszczkę płciową. O tym wirusie dowie się Pani więcej z artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/hsv. Choć wspomina Pani o tym, że wizyta u ginekologa w tym momencie nie jest możliwa, to jednak zachęcam do skonsultowania niepokojących zmian skórnych z lekarzem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.