Czy mój mąż mógł mnie zarazić?

Dzien dobry, wydaje mi się, że mam kłykciny kończyste, zauważyłam przed chwilą, oczywiście umowie się do lekarza, aby to sprawdzić. Pytanie moje jest takie,czy mógł mnie zarazić tym mój mąż podczas seksu, dotykania mnie w miejscach intymnych lub podczas seksu oralnego? Mąż od długiego czasu zmaga się z kurzajką na palcu.
KOBIETA, 34 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

kłykciny kończyste to zmiany wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Mają one charakter guzków lub kalafiorowatych brodawek, które pojawiają się przeważnie w miejscach intymnych oraz okolicach odbytu. To, że Pani mąż obecnie ma kurzajkę na palcu może być także związane z rozsiewaniem przez niego wirusa. Szczególnie właśnie podczas kontaktów seksualnych. Niemniej jednak nie można też wykluczyć, że Pani jest zarażona już od dłuższego czasu i w tym momencie na skutek spadku odporności doszło do progresji choroby i pojawienia się kłykcin w opisywanych wcześniej miejscach.

Jeśli jest Pani zarażona HPV, to także co roku powinna wykonywana być cytologia. Wydaje się, że w tej sytuacji konieczna będzie też wizyta u ginekologa, aby potwierdzić charakter tych zmian. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, to może zlecić badanie cytologiczne szyjki macicy oraz genotypowanie wirusa, aby określić, które typy Pani ma. Dla mężczyzn ten wirus jest przeważnie niegroźny, natomiast u kobiet może powodować poważne następstwa w postaci rozwoju nowotworów szyjki macicy. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-hpv-jak-do-niego-dochodzi

https://portal.abczdrowie.pl/wirus-brodawczaka-ludzkiego

https://portal.abczdrowie.pl/rak-szyjki-macicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.