Jak mąż mógł się zarazić brodawczakiem od prostytutki, jeśli robił to w prezerwatywie?

Mąż jest chory. Wyrosły mu na penisie i ponad brodawki płciowe. Był u lekarza, który mu powiedział, że nie musiał mnie zarazić, bo u kobiet trudniej dochodzi do zakażenia. Siedział więc spokojnie i nic mi nie powiedział, dopiero przez przypadek się wydało. Wiem, że mnie zdradził z prostytutką z Kijowa. Ponoć odbył stosunek w prezerwatywie i zrobiła mu loda też w gumce. Jak to możliwe, że jest chory? Ja muszę iść się przebadać, ale mamy jeszcze trzy córki, czy one też powinni przechodzić te wszystkie (z tego co czytałam wcale nie proste) badania? Mąż bowiem od momentu zdrady do ujawnienia się choroby (a to trwało jakieś trzy miesiące) nie zachowywał jakiejś szczególnej higieny, zresztą zaraz po przyjeździe z Ukrainy kochał się ze mną (obrzydliwa świnia).
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV jest przenoszony głównie drogą płciową lub poprzez kontakt z naskórkiem.
Wyróżniamy wiele typów wirusa.
Niektóre z nich powodują wystąpienie tzw. kurzajek na przykład na stopach, a inne powodują schorzenia, tj. kłykciny kończyste lub nowotwory.

Szacuje się, że około 50 procent populacji w ciągu życia przechodzi zakażenie wirusem.
U większości wirus znajduję się w postaci uśpionej i w przypadku spadku odporności może się uaktywnić.

Do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt ze skórą osób z widocznymi brodawkami lub poprzez stosunek płciowy.

Prezerwatywa powinna chronić przed zakażeniem o ile jest użyta prawidłowo. Może dojść do sytuacji, gdy prezerwatywa się zsunie lub nie jest prawidłowo założona, wtedy może nastąpić bezpośredni kontakt, który może doprowadzić do zakażenia.

Myślę, że jeżeli mąż nie ma żadnych widocznych brodawek na odkrytych częściach ciała, nie ma potrzeby badania córek.
Oczywiste jest, iż przy wystąpieniu kłykcin kończystych u pacjenta, bezwzględnie należy przestrzegać higieny i nie używać tych samych ręczników co osoba zarażona.

Jeżeli chodzi o badania to należy wykonać badanie cytologiczne szyjki macicy w kierunku zakażenia HPV.

Pozdrawiam!