Czy mogę współżyć, mając kłykciny kończyste?

Witam, wykryto u mnie kłykciny kończyste w okolicach intymnych (HPV niskiego ryzyka - typ 6, cytologia prawidłowa) - znajdują się one na wargach sromowych i "wewnątrz". Mam już zaplanowany " zabieg chirurgiczny " w celu ich usunięcia. Czy do tego momentu powinnam wstrzymać się od kontaktów seksualnych? Czy "wewnątrz" podczas stosunku kłykciny mogą się łatwiej rozprzestrzeniać i mnożyć ? Mam tylko jednego partnera seksualnego i z pewnością on też ten wirus już posiada, lecz w uśpionej formie - więc zarażenie jego nie chodzi w grę. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! Szerzenie kłykcin kończystych następuje głównie poprzez bezpośredni kontakt fizyczny, a wiąże się to z przeniesieniem wirusa. Podczas stosunku dochodzi do mikro urazów w obrębie nabłonka pochwy co stanowi miejsce wnikania wirionów HPV. W związku z tym, jeśli podejmie Pani współżycie w obecnym momencie, to może dojść do powiększenia wykwitów i zwiększenia ich liczby w obrębie pochwy i sromu. Proponuję poczekać do momentu usunięcia kłykcin kończystych. Pozdrawiam serdecznie!