Stosowanie Condyline na kłykciny kończyste

Dzień dobry mam 18 lat  Oto mój problem Mam kłykciny kończyste na penisie bylem u lekarza który przepisał mi condyline według ulotki mam to stosować 3 dni smarować i 4dni odstawić smarowania i powtórzyć cykl . Smaruje i kłykciny robią się białe czy wszystko jest w porządku mam rozumieć ze się wypalają czy zostaną blizny czy da mi się całkowicie to wyleczyć ? Jakie badania powinienem zrobić jeszcze na choroby weneryczne jeśli zarazilem się od partnerki ? Czy jak wylecze się z klykcin to będę nosicielem i mogę zagrażać inne partnerki? Z gory dziekuje za odpowiedzi na moje pytania. Pozdrawiam Jarosław

Magdalena Mroczek

Kłykciny kończyste spowodowane są wystąpieniem zakażenia wirusa ludzkiego brodawczaka czyli HPV. Wykwity występują w okolicach intymnych i stają się bardziej widoczne po stosunku. Istnieje ponad 120 różnych typów wirusa, typ wirusa można określić w badaniach molekularnych. Najczęściej dochodzi do zakażenia wirusem przy stosunkach seksualnych. Większość osób miała styczność z wirusem, często objawy są jednak bardzo niewielkie i występują przejściowo.

Objawem kłykcin kończystych są wykwity skórne, o kolorze różowym i brunatnym. Mogą one pokryć sie dodatkowo małymi, nitkowatymi wypustkami lub, z czasem, przybrać kształt kalafiora. Nie dają one zazwyczaj dolegliwości bólowych i nie swędzą. Wiążą się jednak z dużym dyskomfortem estetycznym, co może doprowadzić nawet do zaniechania stosunku. U mężczyzn lokalizują się najczęściej w okolicach żołędzi, przy ujściu cewki moczowej i w okolicach odbytu. Czasami, lecz niezbyt często, może dochodzić do zwężenia cewki moczowej. U kobiet występują na wargach sromowych i w okolicach cewki moczowej.

Nawet jeśli zmiany znikną nie oznacza to całkowitego wyeliminowania wirusa. W takich wypadkach infekcja często nawraca zawłaszcza w okresach przejściowego upośledzenia odporności. Można też wtedy zarażać inne partnerki. Na nawroty ma wpływ palenie papierosów, wielość partnerek oraz brak higieny.

Condyline to podofilotoksyna. To co pan opisuje jest normalną reakcją przy tym leku. Condyline to lek przeciwmitotyczny, stosować 2 ×/d przez 3 kolejne dni. W razie potrzeby leczenie można powtarzać co tydzień przez okres nie dłuższy niż 5 kolejnych tygodni. Preparatu nie stosuje się u dzieci.