Kłykciny - czy mogą ponownie wystąpić?

Witam. W zeszłym roku zaraziłem się kłykcinami, które pojawiły się na żołędzi i przy ujściu cewki moczowej. Dermatolog przepisał mi płyn Condyline i pastę cynkową. Po kilku dniach stosowania wszystko zniknęło, kwestia tylko zagojenia się miejsc po kłykcinach i po chyba dwóch tygodniach nie było już śladu. Po jakimś tygodniu zaczęły nagle pojawiać się pojedyncze zaczerwienione drobne krostki. Wtedy znowu zacząłem stosować płyn, ale po 2-3 dniach pojawiały się następne. Po miesiącu był spokój. Od tej pory(wrzesień 2010) nie mam żadnych problemów. Mam pytanie czy choroba może się znowu pojawić i czy mogę kogoś tym zarazić nawet gdy po pół roku jest wszystko w porządku?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Kłykciny kończyste to zmiany narządów płciowych spowodowane infekcją wirusem HPV typu 6 i 11.
Główną cechą tego zakażenia jest to, że zakażenie wirusem ma formę latentną (uśpioną) i zmiany mogą się pojawiać w okresach zmniejszenia odporności organizmu. Stąd aktualne wyleczenie nie gwarantuje całkowitego wykluczenia pojawienia się zmian w przyszłości.
Kwestia zakaźności jest ważna. Do zakażenia najczęściej dochodzi w przypadku obecności zmian na narządach płciowych, w momencie ustąpienia zmian zakaźność jest mała. Zakażenie może nastąpić przez każdą formę aktywności seksualnej, a prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia o ok 75%.