Czy mąż zaraził mnie HPV?

Witam. Wykryto u mnie wirus HPV 31. Od kilku lat nie uprawiamy z mężem seksu, wiem że mnie zdradzał. Oprócz męża z nikim innym nie uprawiałam seksu. Czy w związku z tym mogę być pewna że to on zaraził mnie wirusem?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

odnosząc się do Pani pytania, to HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego najczęściej przenoszony jest drogą płciową, dlatego prawdopodobne jest, że mogła się Pani zarazić właśnie podczas stosunku ze swoim jedynym partnerem. Podczas kontaktów seksualnych wirus wnika do organizmu, po czym atakuje komórki.

Należy jednak pamiętać, że do zakażenia może dojść nie tylko podczas czynności seksualnych, ale również w przypadku używania tych samych przedmiotów higieny osobistej, których używała osoba zakażona.

Wirus HPV typu 31 należy do grupy wysokiego ryzyka rozwoju raka, dlatego zalecamy, aby była Pani pod stałą opieką lekarza, który może w skuteczny sposób poprowadzić leczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które pomogą Pani lepiej zrozumieć problem:

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-hpv-jak-do-niego-dochodzi

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hpv-dna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.