Jak może rozprzestrzeniać się wirus HPV?

dzień dobry, moja znajoma dowiedziała się, że jest zarażona wirusem hpv. Czy jeśli piłam z nią z tej samej szklanki i korzystała u mnie z toalety oznacza, że ja też mogę być zarażona? i jaka jest szansa, oczywiście zrobię badania ale jestem w panice dopóki nie pójdę się zbadać
KOBIETA, 19 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) przenosi się głównie poprzez kontakt zakażonej osoby z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi. Przez korzystanie z tej samej szklanki lub toalety, istnieje pewne ryzyko przeniesienia wirusa, jednak są to naprawdę skrajne przypadki i raczej nie ma Pani powodów do obaw.

Najczęstszym sposobem przeniesienia wirusa jest bezpośredni kontakt seksualny, ale możliwe jest również przeniesienie poprzez kontakty niezwiązane ze stosunkiem, jak np. kontakt wirusa z uszkodzoną błoną śluzową. Ponadto, większość zakażeń wirusem HPV nie powoduje żadnych objawów i organizm zazwyczaj radzi sobie z infekcją samodzielnie.

Warto również pamiętać o profilaktyce i ochronie zdrowia seksualnego. Regularne badania, szczepienia przeciwko HPV i stosowanie odpowiednich środków ochrony podczas kontaktów seksualnych, takich jak prezerwatywy, mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka zarażenia wirusem oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Więcej informacji o podanym problemie znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-hpv-jak-do-niego-dochodzi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.