Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 9 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak przeniósł się wirus HPV?

Czy jest możliwość zarażenia się wirusem HPV przez masturbację? Nie mając kontaktu z osobą zarażoną. Mam na myśli sytuację, gdy kobieta ma po prostu brudną rękę lub przedmiot i się nim masturbuje. Czy wirus może żyć na powierzchniach martwych, bądź dłoniach?
KOBIETA, 24 LAT 3 miesiące temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Jak najbardziej istnieje możliwość zakażenia, bez bezpośredniego kontaktu z zakażona osoba. Właśnie dlatego zaleca się zakażonym dokładne mycie rąk przed i po skorzystaniu z toalety co zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa z dłoni na przedmioty z których z kolei przenieść może wirusa na własne okolice intymne osoba zdrowa. Z tego samego powodu absolutnie nie wolno korzystać z tych samych ręczników, mydła w kostce czy gąbki do mycia.

Pozdrawiam, życząc zdrowia

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy