Jak przenosi się wirus HIV?

Witam drodzy eksperci. Mam odnośnie kilka pytań dotyczących wirusa HIV. Wiem że na forum jest sporo o nim ale chciałabym odpowiedzi na te konkretne pytania z powodu nie wiedzy na temat tego wirusa. 1. Czy gdy korzysta się z jednej gąbki do mycia naczyń co osoba chora na wirusa to można sie zarazić HIV? 2. Czy gdy ma się ręcznik specjalny do wycierania rąk na przykład dla gości i ta osoba z niego skorzysta to można sie zarazić gdy zdrowa osoba również z niego korzysta? 3. Czy bezpieczne jest podanie ręki osoby która jest chora gdy ma się popękane lub pokaleczone dłonie? 4. Czy wirus HIV np po dwóch dniach w materiale zakaźnym np we krwi jest zaraźliwy? Chodzi mi o żywotność wirusa np w łazience gdzie temperatura jest dość wysoka przez gorące kąpiele ? 5. Czy korzystanie z jednej gąbki do kąpieli jest bezpieczne? Ile wirus HIV może utrzymać się na takiej gąbce?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

materiałem zakaźnym w przypadku wirusa HIV jest m.in. krew, ale najczęściej dochodzi do jego przeniesienia podczas kontaktów seksualnych, transfuzji krwi, używania tych samych igieł bądź transplantacji narządów.

W związku z tym korzystanie z jednej gąbki do mycia naczyń lub ręcznika nie niesie ze sobą zwiększonego ryzyko. Tak samo jak podanie ręki, korzystanie z jednego transportu publicznego czy używanie tych samych naczyń. Wirusem HIV nie zarazimy się również drogą kropelkową lub korzystając ze wspólnej łazienki.

Tak naprawdę dopóki nie będzie kontaktu zakażonej krwi z Pana krwiobiegiem, to nie ma powodów do obaw. Korzystanie z jednej gąbki do mycia ciała nie jest zbyt higieniczne i nie zaleca się tego, nie tylko ze względu na ryzyko zarażeniem HIV.

Jeśli zaś chodzi o żywotność wirusa HIV, to zależy to od wielu czynników. W zaschniętej krwi w temperaturze pokojowej może on przetrwać nawet kilka dni. Wysoka temperatura, a także woda i mydło niszczy go jednak znacznie szybciej.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi pytaniami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zywotnosc-wirusa-hiv-w-nasieniu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zywotnosc-wirusa-hiv-na-zabudzonych-przedmiotach,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenia-hiv-przez-krew.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.