Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 1 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak rozprzestrzenia się wirus opryszczki wargowej?

Witam. Mieszkam z lokatorami, którzy mają wirusa opryszczki wargowej. Niestety nie dbają o higienę - drapią wykwit, po czym nie myją rąk. Nigdy nie miałam tego wirusa i nie chcę się zarazić. W jaki sposób mogę się przed tym uchronić? Czy wystarczy, jeśli będę częściej myc ręce mydłem, a naczynia płynem do mycia naczyń? Oraz jak długo wirus może przetrwać na przedmiotach codziennego użytku i czy jest w ogóle ryzyko zarażenia podczas korzystania z łazienki, ze zlewu lub prysznica? Z góry dziękuję za odpowiedź
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Lek. Michał Lenard
80 poziom zaufania

Wirusem opryszczki można zarazić się przez kontakt bezpośredni z osobą z objawami, a także przez korzystanie z tych samych ręczników, jedzenie i picie ze wspólnych naczyń bez ich mycia. Zachowanie odpowiedniej higieny osobistej powinno być wystarczające w zapobieganiu zakażenia. Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy