Czy mogło dojść do przeniesienia HIV podczas seksu oralnego?

Witam uprawiałem seks oralny z "kobietą lekkich obyczajów". Parę dni wcześniej miałem opryszczkę na wardze i pozostała mi w tym miejscu mała ranka która jeszcze w pełni się nie zagoiła. Czy mogłem zostać zarażony wirusem Hiv lub Aids
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ryzyko zakażenia wirusem HIV poprzez seks oralny jest znacznie niższe niż przez stosunek waginalny czy analny, ale nie jest zerowe. Istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na ryzyko zakażenia. Wśród nich należy wymienić na pewno obecność ran lub uszkodzeń błony śluzowej. W pytaniu pisze Pan, że miał w ostatnim czasie opryszczkę, która niedawno się wygoiła, ale pozostał jeszcze strupek. Niestety niezagojona opryszczka może zwiększyć ryzyko zakażenia, ponieważ wirus HIV może łatwiej przenikać przez uszkodzoną skórę lub błonę śluzową.

Trzeba także wziąć pod uwagę stan zdrowia kobiety, z którą uprawiał Pan seks oralny. Ryzyko zakażenia HIV zależy również od tego, czy partnerka jest nosicielem wirusa. Jeśli jest zakażona, istnieje większe ryzyko przeniesienia wirusa. Z tego też względu warto zastanowić się, czy poza raną po opryszczce nie ma Pan innych uszkodzeń błon śluzowych.

Ponadto w tej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, aby podjąć ewentualnie badania w kierunku wirusa HIV. Dodatkowo do czasu wizyty może Pan bardziej obserwować organizm pod kątem objawów infekcyjnych. Zachęcamy zatem do podjęcia odpowiedniego działania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/hiv

https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-jest-przenoszony-wirus-hiv

https://relacje.abczdrowie.pl/seks-oralny/6955862733326880a

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.