Jakie jest prawdopodobieństwo, że mogłem się od niej zarazić?

Dzień dobry. Jestem mężczyzną, który nigdy nie miał ryzykownych przygód seksualnych - aż do teraz. Po imprezie byłem z obcą kobietą w łóżku. Seks waginalny był w prezerwatywie. Przed seksem waginalnym uprawialiśmy seks oralny w obie strony, który był bardzo krótki i niezbyt intensywny, ale nadal mam pewne obawy. Kilka godzin przed imprezą goliłem się na twarzy i „zaciąłem” się pod nosem i powstała malutka ranka. Czy - czysto hipotetycznie - jeśli ta kobieta była nosicielką wirusa HIV to przez tę rankę ryzyko zakażenia wzrasta? Jakie jest prawdopodobieństwo, że mogłem się od niej zarazić? Upłynął dopiero tydzień, wiec na wszelkie badania jeszcze za wcześnie, ale bardzo się stresuję. Po upływie odpowiedniego czasu na pewno się przebadam. Na razie próbuję się uspokoić (lub nie). Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przy przelotnych kontaktach seksualnych zawsze istnieje ryzyko zakażenia wirusem HIV. W Pana przypadku, nawet jeżeli partnerka byłaby nosicielem wirusa, użycie prezerwatywy bardzo zmniejsza ryzyko zakażenia (nawet o ponad 90%).

Martwienie się na zapas raczej nie jest tutaj wskazane. Oczywiście dla pewności i spokoju zalecamy wykonanie testu na wykrycie HIV. Badanie wykonuje się z krwi i nie trzeba się do niego jakoś specjalnie przygotowywać. Należy jednak pamiętać, że powinno się go przeprowadzić co najmniej 12 tygodni po ryzykownym stosunku.

W wolnej chwili zachęcamy do przeczytania naszego artykułu dotyczącego wirusa HIV. Można się z niego dowiedzieć wielu przydatnych informacji, w tym o sposobach zakażenia:

https://portal.abczdrowie.pl/hiv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.