Czy mimo to mogłam zarazić się od niego wirusem?

Czy mogłam zarazić się HIV? Miałam kontakt seksualny z mężczyzną, nie użyliśmy prezerwatywy. Tydzień po stosunku pojawił się u mnie ból gardła, gorączka oraz wysypka na twarzy i szyi (drobne czerwone ślady, na których po dwoch dniach pojawily sie białe krostki). Po ok 5 dniach wysypka zniknęła, ból gardła o wiele sie zmniejszył i gorączka również sie nie pojawia. Partner zrobił test na HIV i jego wynik jest negatywny. Czy mimo to mogłam zarazić się od niego wirusem? Również zrobię test jednak na razie z tego co wiem jest na to za wcześnie.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dziękujemy za zaufanie i zadanie pytania na naszej stronie.

Pierwsze objawy zarażenia wirusem HIV mogą pojawić się po około 2 tygodniach od ryzykownej sytuacji. Często przypominają one symptomy przeziębienia czy grypy. U osoby zakażonej może pojawić się gorączka, kaszel, zapalenie gardła, osłabienie organizmu, bóle mięśni i stawów. Jeśli jednak Pani partner nie jest nosicielem wirusa, to nie powinna się Pani obawiać.

Aby upewnić się, czy nie zostało się zakażonym, pierwsze testy można najwcześniej wykonać po 2-4 tygodniach, w zależności od generacji.

Zachęcamy jednocześnie do zapoznania się z artykułem na temat wirusa HIV:

https://portal.abczdrowie.pl/hiv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.