Czy w tej sytuacji jest duże ryzyko przeniesienia HIV?

Dzień dobry, Chciałbym zapytać o poziom ryzyka zarażenia się wirusem HIV w poniższej sytuacji. Uprawiałem seks analny bez użycia prezerwatywy ze znajomym, byłem strona bierna (2-3 razy). Nie odbywały się one z wytryskiem wewnątrz. Kolega jest dość aktywny seksualnie, zrobił badania HIV na których wyszedł wynik negatywny (luty 2020, miał je powtarzać co kwartał w ramach rekomendacji lekarza, obecnie ja nie utrzymuje Już kontaktu z tym człowiekiem). Twierdzi, ze w czasie znajomosci ze mną nie miał innych ryzykownych zachowań (oczywiście może kłamać, aczkolwiek znam jego strach przed zarażeniem się). Chciałbym zapytać o realny poziom ryzyka zakażenia się? Oczywiście zrobie badania w najbliższym czasie, aczkolwiek chciałem dla uspokojenia się zapytać. Z góry dziękuje za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie sposób ocenić ryzyka zakażenia wirusem HIV w tym przypadku – można jedynie domniemywać je na podstawie wiedzy o wirusie, jaką obecnie posiadamy.

Otóż na większe ryzyko zakażenia wirusem HIV narażone są osoby szczególnie aktywne seksualnie, zmieniające często partnerów, a także te, które w wyniku stosunków płciowych z różnymi partnerami nie zabezpieczają się za pomocą prezerwatywy. Ryzykiem wówczas jest stosunek zarówno oralny czy waginalny, jak i analny, w wyniku którego dochodzi do przerwania ciągłości błony śluzowej lub naskórka. Z uwagi na to, że odbyt fizjologicznie nie jest przystosowany do penetracji, to nie jest tam produkowana wydzielina zapewniająca odpowiedni poślizg podczas seksu, zatem stosunkowo często dochodzi do nawet niewielkich urazów. Natomiast w rzeczywistości według szacunków zakaźny jest 1 na 100-200 stosunków z nosicielem wirusa HIV. Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-jest-przenoszony-wirus-hiv.

Jak sam Pan pisze – partner prawdopodobnie regularnie wykonuje badania oraz zachowywał wstrzemięźliwość seksualną w relacji z Panem, a to pozwala domniemywać, że ryzyko zakażenia wirusem nie jest duże. Badania może Pan wykonać, ale najwcześniej po 2 tygodniach lub po 1,5-3 miesiącach od ryzykownego stosunku seksualnego – zbyt wcześnie wykonane badanie w kierunku wirusa HIV może nie dać miarodajnych wyników. Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/hiv.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.