Robiłam to z kolesiem chorym na HIV, dowiedziałam się po fakcie. Czy mogłam się zarazić?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj!

Jeśli odbyłaś stosunek z penetracją (waginalny, analny) bez użycia prezerwatywy z osobą zakażoną - istnieje ryzyko zakażenia. Nawet jeśli nie doszło do wytrysku - dochodzi do kontaktu z preejakulatem, płynem zawierającym i plimniki, i wirusa HIV. Jeśli użyliście zabezpieczenia, prezerwatywa nie pękła, nie zsunęła się i nie była uszkodzona - ryzyko jest niewielkie. Ryzykowny jest także seks oralny z wytryskiem do ust partnerki. Przy bardzo dużym ryzyku można skorzystać z profilaktyki poekspozycyjnej, lek należy zacząć przyjmować nie później niż 72 godziny po kontakcie. Metoda ta pozwala usunąć wirusa z organizmu i uniknąć zakażenia.

Jeśli stosunek odbył się z użyciem zabezpieczenia, a mimo wszystko niepokoisz się o stan swojego zdrowia, wykonaj test w kierunku HIV. Najlepiej 3 miesiące po ryzykownym kontakcie. Test najlepiej wykonać w Punkcie Konsultacyjno Diagnostycznym rekomendowanym przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Adresy znajdziesz na stronie: http://aids.gov.pl/?page=testy.

Pozdrawiam
A. Golan