Rozpoznawanie wirusa HIV

Jakie sa objawy hiv?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Aleksander Ropielewski
95 poziom zaufania

Objawy zakażenia wirusem HIV są bardzo różne i pojawiają się z opóźnieniem od momentu zakażenia. Zazwyczaj są to infekcje powodowane przez patogeny, które u zdrowej osoby nie powodują zakażeń (np. częste grzybicze zapalenia płuc) lub nowotwory specyficzne dla chorych na AIDS (np. mięsak Kaposiego). Najpewniejszym badaniem na nosicielstwo wirusa HIV jest badanie krwi, które bezpłatnie i anonimowo można wykonać w sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) na terenie całego kraju. WIęcej informacji na ten temat znajdzie Pani na stronie internetowej http://www.aids.gov.pl/?page=testy

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy nie zaraziłem się wirusem HIV?

Witam. Mam 23 lata i ostatnio uprawiałem seks z osobą mi nie znaną. Miałem jedną aftę martwi mnie to czy nie zaraziłem sie wirusem hiv. Po jakim czasie można zrobić badanie, które będzie wiarygodne w 100%. I czy duże jest prawdopodobieństwo zarażenia się - proszę o odp martwi mnie to strasznie.
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak przenosi się wirus HIV?

Witam drodzy eksperci. Mam odnośnie kilka pytań dotyczących wirusa HIV. Wiem że na forum jest sporo o nim ale chciałabym odpowiedzi na te konkretne pytania z powodu nie wiedzy na temat tego wirusa. 1. Czy gdy korzysta się z jednej gąbki do mycia naczyń co osoba chora na wirusa to można sie zarazić HIV? 2. Czy gdy ma się ręcznik specjalny do wycierania rąk na przykład dla gości i ta osoba z niego skorzysta to można sie zarazić gdy zdrowa osoba również z niego korzysta? 3. Czy bezpieczne jest podanie ręki osoby która jest chora gdy ma się popękane lub pokaleczone dłonie? 4. Czy wirus HIV np po dwóch dniach w materiale zakaźnym np we krwi jest zaraźliwy? Chodzi mi o żywotność wirusa np w łazience gdzie temperatura jest dość wysoka przez gorące kąpiele ? 5. Czy korzystanie z jednej gąbki do kąpieli jest bezpieczne? Ile wirus HIV może utrzymać się na takiej gąbce?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie,

materiałem zakaźnym w przypadku wirusa HIV jest m.in. krew, ale najczęściej dochodzi do jego przeniesienia podczas kontaktów seksualnych, transfuzji krwi, używania tych samych igieł bądź transplantacji narządów.

W związku z tym korzystanie z jednej gąbki do mycia naczyń lub ręcznika nie niesie ze sobą zwiększonego ryzyko. Tak samo jak podanie ręki, korzystanie z jednego transportu publicznego czy używanie tych samych naczyń. Wirusem HIV nie zarazimy się również drogą kropelkową lub korzystając ze wspólnej łazienki.

Tak naprawdę dopóki nie będzie kontaktu zakażonej krwi z Pana krwiobiegiem, to nie ma powodów do obaw. Korzystanie z jednej gąbki do mycia ciała nie jest zbyt higieniczne i nie zaleca się tego, nie tylko ze względu na ryzyko zarażeniem HIV.

Jeśli zaś chodzi o żywotność wirusa HIV, to zależy to od wielu czynników. W zaschniętej krwi w temperaturze pokojowej może on przetrwać nawet kilka dni. Wysoka temperatura, a także woda i mydło niszczy go jednak znacznie szybciej.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi pytaniami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zywotnosc-wirusa-hiv-w-nasieniu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zywotnosc-wirusa-hiv-na-zabudzonych-przedmiotach,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenia-hiv-przez-krew.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty