Czy doszło do przeniesienia opryszczki narządów rodnych?

Czy mogłam się zarazić opryszczką narządów intymnych? Byłam na wakacjach,  kiedy wróciłam do domu moja mama zrobiła mi przemeblowanie pokoju.  Moje majtki ładnie poukładała w komodzie ale miała opryszczkę wargową ust. Czy mogła zarazić moje majtki i powstać u mnie opryszczkę narządów intymnych? Dodam, że miałam kilkanaście razy od 10 lat opryszczkę wargową.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w opisanej przez Panią sytuacji ryzyko zarażenia się opryszczką narządów intymnych jest bardzo małe.

Opryszczką narządów intymnych można zarazić się głównie przez kontakty seksualne z osobą będącą nosicielem wirusa. Rzadziej dochodzi do zarażenia poprzez używanie tych samych przedmiotów – np. ręcznika czy kubka, choć jest to teoretycznie możliwe.

Proszę pamiętać, że największe ryzyko zarażenia występuje, gdy pęcherzyki na ustach pękają i wydobywa się z nich płyn surowiczy, w którym znajduje się wirus. Na szczęście dosyć szybko ginie on w temperaturze pokojowej, dlatego przenoszenie opryszczki przez rzeczy należy do rzadkości.

Ponadto zakładamy, iż Pani mama jedynie złożyła bieliznę i nie dotykała jednocześnie opryszczki na ustach. Proszę z nią o tym porozmawiać.

Drogi zarażenia opryszczką wargową zostały opisane w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-na-ustach-jak-jej-zaradzic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.