Czy w tym wypadku jest ryzyko przenoszenia opryszczki?

Dzień dobry mam oytania odnośnie opryszczki wargowej i miejsc intymnych . Jest wiele spekulacji na temat jak się przenosi itd Mam nowego partnera jesteśmy razem już rok . Nie jestem pewna czy byłam nosicielem opryszczki chociaż nie pojawiały się mi opryszczki na ustach przez ostanie lata miesiące ale zauważyłam dziwny pryszcz wypełniony czymś pod skóra zaraz nad nosem bardziej pod nosem . Jakoś czas temu pokazał mi soe dziwny pryszcz w miejscu intymnym czy golenie się maszynka partnera niesie ryzko przenoszenia opryszczki na miejsce intymne . I czy jeśli ktoś ma opryszczkę nr1 w buzi na ustach czy podczas stosunku czy masturbacji kiedy osoba jest zarażona i sowja ślinę przenosi w swoje miejsce intymne czy sama sobie może dać opryszczkę typ2 na narządy nie rozumiem tego do końca czy jeśli jest używany sex oralny i partner miał by opryszczkę nr1 czy jeśli przeniesie z buzi w miejsce intymne to nazywamy wtedy opryszczka nr2 jak to wytłumaczyć czy kobieta sama podczas masturbacji może być nosicielem opryszczki 1 nie wiedząc i sama przenieść ja na narządy pluciowe to wtedy już jest zarażona typem2 jak to wyglada ? A jeśli partner nie wie czy był zarażony i jakim typem 1 czy 2 ale stosunek był używany z jego ślina jeśli miał 1 to automatycznie przechodźi w miejsce intymne i nazywamy typ 2 poproszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opryszczka wargowa, zwana febrą czy zimnem, oraz opryszczka miejsc intymnych jest zazwyczaj wywoływana przez różne typy tego samego wirusa. Febrę powoduje najczęściej wirus HSV1, zaś opryszczkę genitaliów – HSV2.

Do zakażenia opryszczką narządów płciowych dochodzi poprzez kontakt seksualny z osobą chorą na ten typ infekcji wskutek seksu pochwowego lub oralnego. W praktyce oznacza to, że faktycznie może się zdarzyć przeniesienie choroby na genitalia partnera nawet w przypadku zainfekowania wirusem HSV1 (niemniej opryszczkę miejsc intymnych ten typ wirusa powoduje bardzo rzadko). Dochodzi do tego np. podczas seksu oralnego, gdy płyn surowiczy ze zmian w okolicach ust zostanie przeniesiony w okolice intymne. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-opryszczke-narzadow-plciowych.

Choć, jak już wspominałam, infekcja wirusem HSV1 manifestująca się poprzez zmiany w okolicach ust rzadko grozi zakażeniem okolic intymnych, to należy zauważyć, że wirus HSV1 może przenieść się, poprzez przypadkowy kontakt, również do oka i tam wywołać stan zapalny.

Co do zarażenia konkretnym wirusem, to nosicielem HSV1 i/lub HSV2 jest się do końca życia – zazwyczaj przechorowanie infekcji sprawia, że każda następna będzie krótsza i łagodniejsza w przebiegu. Jednak faktem jest, iż z pewnością opryszczka będzie nawracać w momentach osłabienia odporności organizmu. Szerzej na temat obu typów wirusów w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-wirusa-opryszczki.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-tzw-zimno-jak-je-zwalczac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.