Jak przyspieszyć jeszcze to gojenie opryszczki?

Witam, od tygodnia mam opryszczkę na wargach, a oprócz tego w miejasach intymnych. Używam do przemywania tantum rosa i od dzisiaj maść. Ile jeszcze będzie to trwać? Czy da przyśpieszyć gojenie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim, w przeciwieństwie do opryszczki wargowej, tę w okolicach intymnych powinien obejrzeć specjalista – im szybciej się Pani do niego uda, tym lepiej. Opryszczkę narządów płciowych wywołuje wirus HSV i przenoszony jest drogą płciową, ale także np. z ust na genitalia i odwrotnie, co pewnie miało miejsce w Pani przypadku. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-narzadow-plciowych-diagnostyka.

Jeśli chodzi o długość trwania choroby, to zazwyczaj jest to około 2-3 tygodni w przypadku zakażenia pierwotnego, przy wtórnym ten okres może być krótszy – warto wiedzieć, że wirus HSV pozostaje w organizmie nosiciela na zawsze, a gdy objawy choroby mijają, wirus pozostaje w stanie uśpienia (latencji), atakując ponownie wraz ze spadkiem odporności. Natomiast skrócić i złagodzić przebieg choroby mogą leki przeciwwirusowe, przepisane przez lekarza, dlatego sugeruję wizytę u ginekologa lub dermatologa. Dodatkowo dolegliwości związane z opryszczką genitaliów można łagodzić nasiadówkami z rumianku i pędzlowaniem zmian fioletem. Proszę również pamiętać o wzmożonej higienie w tym czasie oraz noszeniu bawełnianej, przewiewnej bielizny, która nie będzie dodatkowo podrażniać zmian skórnych. W przypadku gdy bolesne pęcherze zaczną pękać, trzeba pamiętać o odkażaniu ich, natomiast w przyspieszeniu gojenia pomocny może być żel z aloesem. Co do opryszczki na ustach, to istnieje wiele domowych metod na leczenie tej dolegliwości. W aptece odnajdzie Pani szereg specyfików pomocnych w kuracji – zarówno w formie maści, sztyftów, jak i płynów. Natomiast w domowej apteczce na pewno znajdzie Pani aspirynę, którą należy rozgnieść i przykładać punktowo – w miejscu zmian. Inne, domowe sposoby na leczenie febry odnajdzie Pani w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka.

Proszę również pamiętać, że powinna Pani unikać kontaktów fizycznych, ponieważ istnieje ryzyko zarażenia innych osób.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.