W jakich sytuacjach może dojść do zarażenia opryszczką niemowlaka?

Dwa miesiące temu urodziłam wczesniak. Zaraz po porodzie dostałam opryszczki w nosie i panie na intensywnej terapii uświadomily mi o groźnych konsekwencjach zakażenia opryszczka malucha. Teraz zastanawiam się cały czas jak go uchronić od osób trzecich np. Ostatnio robiłam zakupy w sklepie gdzie Pani kasjerka miała opryszczke na ustach i w trakcie wydawania mi produktów dotknęła ust. Czy jest to możliwe że przeniosła wirusa na rzeczy które dotykajac w domu mogę przenieść na mojego syna? Do kiedy jest najniebezpieczniejszy czas zarażenia opryszczka niemowlaka? Jak można zarazić się opryszczka od osób trzecich?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Opryszczką najczęściej można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną pęcherzykową, śliną czy kontakt z błonami śluzowymi i skórą np. przez pocałunek, korzystanie ze wspólnych naczyń, sztućców czy ręczników. Wirus szybko ginie w temperaturze pokojowej oraz po wyschnięciu, dlatego opisany przez Panią sposób zakażenia jest niemożliwy. Jeżeli karmi Pani piersią, to dziecko jest zabezpieczone, ponieważ dostaje odpowiednie przeciwciała wraz z mlekiem matki.