Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 3 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

wynik tego badania oznacza, że jest Pani nosicielem wirusa HPV o typie 16. Wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo powszechny – przenosi się na drodze kontaktów seksualnych i zależnie od typu może być sprawcą opryszczki narządów płciowych, infekcji dróg moczowych lub nawet raka szyjki macicy. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/wirus-hpv-zakazenie-objawy-leczenie.

Istnieje ponad 100 odmian tego wirusa – niektóre są zupełnie nieszkodliwe i ustępują samoistnie (niskoonkogenne), inne bardzo niebezpieczne (onkogenne). Niestety typ, który został wykryty u Pani, czyli 16, należy do onkogennych. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-hpv-jak-do-niego-dochodzi.

Sugeruję niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem, który zlecał badania, ponieważ obecność wirusa HPV 16 nie jest jednoznaczna z obecnością raka, jednak to do specjalisty należy dalsza diagnostyka lub leczenie. Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-rak-szyjki-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy