Czy mogę zakazić się HPV od mojego chłopaka?

Witam, u mojego chłopaka zdiagnozowano HPV. Jeszcze nie uprawialiśmy seksu ale bardzo bym chciała się z nim kochać w przyszłości i mieć z nim dzieci. Czy nest to w ogóle możliwe bez ryzyka zakażenia? Słyszałam, że nie można tego do końca wyleczyć.

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety zarażenie się wirusem HPV może wiązać się z nosicielstwem na całe życie. Oznacza to, że choroba przez niego wywoływana ustępuje po leczeniu, ale wirus pozostaje w organizmie w stanie utajonym (latencja). Bywa jednak i tak, że zakażenie HPV ustępuje samoistnie (w wielu przypadkach przebiega bezobjawowo, a chory nie ma świadomości, że zaraził się wirusem HPV) – do końca nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Prawdopodobnym jest, że wiele zależy od układu immunologicznego – organizm ludzki może zwalczyć wirusa, zazwyczaj w ciągu 2 lat od zainfekowania. W tym artykule może Pani dowiedzieć się więcej na temat ryzyka, jakie niesie za sobą wirus HPV: https://portal.abczdrowie.pl/wirus-hpv-zakazenie-objawy-leczenie. Wirus brodawczaka ludzkiego jest wysoce zaraźliwy – szacuje się, że ok. 50% ludzkości zaraziła się nim chociaż raz. Warto wiedzieć, że istnieje ponad 100 typów wirusa, przy czym niektóre z nich reprezentują typ niskoonkogenny i zazwyczają powodują tylko wykwity skórne, takie jak kurzajki czy brodawki. Typ wysokoonkogenny natomiast często nie daje żadnych objawów, ale jego skutkiem jest np. rak szyjki macicy. Dlatego tak ważne jest, by kobieta zarażona HPV robiła regularnie cytologię, w przypadku gdy zostanie u niej zdiagnozowany typ wysokoonkogenny. Jeśli jest Pani zainteresowana, to pod tym adresem odnajdzie Pani odpowiedzi naszych ekspertów na inne pytania związane z HPV, zachęcam do lektury: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania-do-specjalistow,hpv. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.