Czy powinnam zgłaszać się na konsultacje u lekarza?

Witam, 3 lata temu zostały zdiagnozowany u mnie wirus hpv i kłykciny w okolicach odbytu, po zastosowanym leczeniu zniknęły, a lekarz nie zalecił dalszych kontroli. Jednak ostatnio pojawiły się podobne objawy, co do których nie jestem pewna, czy były kłykcinami,bo wyglądały inaczej, ustąpiły same. Czy powinnam mimo to zgłaszać się na konsultacje u lekarza? Obawiam się możliwosci raka odbytu spowodowanego przez hpv

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w wielu przypadkach układ immunologiczny człowieka jest w stanie w ciągu kilku lat zwalczyć wirusa HPV, niestety należy liczyć się z tym, że kłykciny kończyste mogą powrócić. W takim wypadku warto zgłosić się do lekarza, który rozwieje wątpliwości. O kłykcinach przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste-najwazniejsze-informacje.

Co do nowotworu, to rozróżniamy kilkadziesiąt typów wirusa HPV i wśród nich są typy wysokoonkogenne i niskoonkogenne. Powodujące brodawki płciowe, czyli kłykciny kończyste, typy 6 i 11 należą do niskoonkogennych. Zatem ryzyko wystąpienia nowotworu u Pani nie jest duże, choć tylko poddanie się badaniom określającym nosicielstwo oraz typ wirusa w organizmie może wykluczyć je całkowicie. O wirusie HPV przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hpv.

Warto jednak wiedzieć, że rak odbytu jest rzadkim nowotworem, a zainfekowanie wysokoonkogennym typem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) skutkuje u kobiet w przeważającej większości nowotworem szyjki macicy. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-rak-szyjki-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.