Czy mogę zastosować w tej sytuacji jakieś domowe leczenie?

Na samym początku epidemii w okolicach intymnych pojawiły się brodawki, wszystko wskazuje na klykciny, dziś jedna brodawki wyskoczyła mi pod językiem, wiadomo do lekarza nie mam jak iść, co mamnzrobic ? Jakieś leczenie domowe może jest?

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety pierwszym krokiem na drodze leczenia jakichkolwiek zmian dermatologicznych jest badanie – w tym przypadku na obecność wirusa HPV w organizmie. Jeśli ma Pan kłykciny kończyste, czyli brodawki spowodowane właśnie wirusem HPV, to bardzo prawdopodobne, że zmiany w jamie ustnej również należy wiązać z obecnością wirusa. Brodawczak ludzki to powszechny wirus istniejący w 100 odmianach – m.in. w zależności od umiejscowienia na ciele. Przenosi się drogą płciową – również podczas seksu analnego i oralnego. Więcej o wirusie HPV w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/brodawczak-ludzki-objawy-leczenie-zapobieganie. Niestety należy wiedzieć, że wirus może być wysokoonkogenny i niskoonkogenny, co oznacza, że niektóre typy wirusa HPV mogą powodować raka. Dlatego tak ważne jest wykonanie testu na obecność tego wirusa (może Pan kupić taki test nawet przez internet). Brodawki powinien obejrzeć lekarz dermatolog. Zachęcam do zapoznania się z tematem tego typu brodawek i ryzyka, jakie niesie za sobą ich pojawienie się: https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste. Następnym krokiem jest leczenie, w zależności od miejsca pojawienia się zmian – usuwanie brodawek np. za pomocą lasera czy krioterapii, by zmiany nie rozprzestrzeniały się. Pod tym adresem odnajdzie Pan wszystkie metody usuwania takich zmian: https://portal.abczdrowie.pl/brodawki-wirusowe. Niestety jest to tylko leczenie objawowe, ponieważ wirus HPV pozostaje już na zawsze w organizmie człowieka. Sugeruję jak najszybszy kontakt z lekarzem – zwłaszcza gdy zmiany namnażają się, niestety nie ma skutecznych metod leczenia kłykcin kończystych czy brodawek jamy ustnej domowymi metodami. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.