Co oznaczają brodawki okolic intymnych w ciąży?

Jestem w 12 tygodniu ciąży. Między pachwiną a wargami sromowymi pojawiły mi się 3 brodawki, obawiam się, że mogą być to klykciny kończyste. Wcześniej, gdy była tylko jedna lekarz nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, teraz pojawiły się dodatkowe i niestety uszkodziłam je podczas golenia. Co w takiej sytuacji mogę zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani, czy lekarz widział tę zmianę, niemniej jeżeli pojawiły się kolejne, to wskazana jest jak najszybsza wizyta u ginekologa. Być może są to kłykciny kończyste i z uwagi na Pani stan oraz fakt, że w ciąży mogą namnażać się dużo szybciej, warto nie zwlekać z konsultacjami. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste.

Zmiany te, nazywane brodawkami płciowymi, są wywołane przez wirusa HPV (najczęściej typ niskoonkogenny 6 i 11) i podczas porodu naturalnego dziecko może zostać nimi zarażone. Z pewnością stanowią wskazanie do rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie, gdy są duże i liczne, zasłaniają światło ujścia pochwy bądź znajdują się na szyjce macicy. Tutaj opinia naszego eksperta odnośnie porodu przy zakażeniu brodawczakiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-klykciny-konczyste-sa-wskazaniem-do-cesarskiego-ciecia.

Należy niezwłocznie podjąć leczenie również dlatego, że mogą przyczyniać się do powstawania infekcji intymnych, które w ciąży są wyjątkowo niepożądane. W tym okresie również nie można eksperymentować z domowymi metodami pozbywania się brodawek płaskich – leczenie powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza. Niestety większość leków może być niewskazana w tym okresie, ale bezpieczny jest preparat zawierający wyciąg z zielonej herbaty. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej o HPV podczas ciąży może Pani dowiedzieć się również z tego artykułu: https://parenting.pl/hpv-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.