Jak się pozbyć krost w okolicach odbytu i pochwy, które powodują pieczenie?

Witam, Kilka dni temu na wargach sromowych, okolicach pochwy oraz odbytu pojawił się wysyp dość sporych zaczerwienionych krost. Powodują ogromne pieczenie podczas chodzenia, a oddawanie moczu jest już ogromnym koszmarem... Do jakiego lekarza należy się udać? Krosty wyglądają okropnie, natomiast prócz nich nie występują objawy infekcji intymnej.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

umiejscowienie zmian oraz objawy, o których Pani pisze mogą wskazywać na kłykciny kończyste. Jeżeli tak właśnie jest, to nie powinna Pani zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ kłykciny kończyste, czy inaczej brodawki płciowe, mają tendencję do namnażania się. Gdy jest ich wyjątkowo dużo, to mogą utrudniać defekację, oddawanie moczu oraz, co oczywiste, zbliżenia intymne.

Świadczą o zainfekowaniu jednym z typów wirusa HPV – przenoszonego drogą płciową i mogącego powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym nawet nowotwory. Zachęcam do lektury tego artykułu, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste-najwazniejsze-informacje.

Ponieważ czerwone krosty mogą być objawem opryszczki narządów płciowych, ale także zapalenia mieszków włosowych czy alergii, to sugerowałabym skonsultowanie się z dermatologiem (może Pani również zgłosić się do ginekologa).

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-narzadow-plciowych-diagnostyka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.