Twarde grudki w okolicach pochwy

Witam. Mam pytanie. Około 3 tyg. Temu odczuwałam dolegliwość w postaci pieczenia i lekkiego świądu pochwy, ale nie było to uporczliwe. Nie znałam przyczyny i stosowałam maść Clotrimazolum oraz irygator Tantum Rosa. Miałam wrażenie że to nie pomaga i tak ale przeszlo samo po tygodniu. 3 dni temu znowu to samo, zaczęłam odczuwac pieczenie i znalazłam przyczynę. Co to może być? Są to twarde grudki (nie pęcherze). Raczej nie bola, ale swędzą. Po jednej stronie ujścia do pochwy jest ich więcej, z drugiej mniej. Są lekko zaczerwienione. Nie wiem czy miałam coś takiego wcześniej, ale raczej nie. Ostatnio spadła mi odporność i wypadają mi włosy. Może ma to jakieś znaczenie. Do jakiego lekarza powinnam się udac? Ginekologa, dermatologa?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zdecydowanie Pani dolegliwości nie ustąpią samoistnie bez specjalistycznego leczenia – sugeruję niezwłoczną wizytę u ginekologa. Konieczne jest obejrzenie zmian, bo bez tego można jedynie domniemywać przyczyny zmian, które się pojawiły w Pani okolicach intymnych. Być może pomocna będzie odpowiedź naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-grudki-w-okolicach-intymnych-to-objawy-kily.

Opis objawów może wskazywać na kiłę, w przebiegu której w okolicach pochwy pojawiają się krostki, przypominające małe wrzody. Jest to infekcja bakteryjna, wymagająca leczenia antybiotykiem – o ile po pewnym czasie grudki mogą ustąpić same, o tyle krętek blady będzie dalej siał spustoszenie w organizmie zainfekowanego. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-kily-rozpoznanie-rodzaje-skutki.

Bardzo powszechnym schorzeniem jest także opryszczka narządów płciowych, w przeciwieństwie do kiły będąca chorobą wirusową. Może ją Pani podejrzewać, jeżeli zmiany na skórze są zaczerwienione u podstawy i mają przezroczysty szczyt. Zazwyczaj jest ich wiele i są drobne, sprawiają ból, pojawiając się na wargach sromowych oraz w okolicach odbytu. Choroba powinna ustąpić samoistnie, ale jej przebieg można złagodzić stosując leki przeciwwirusowe. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-narzadow-plciowych-diagnostyka.

Inna choroba wirusowa, przenoszona także drogą płciową, to infekcja HPV powodująca kłykciny kończyste – te zmiany są bardzo charakterystyczne, nie bez powodu nazywane kalafiorowatymi. Są dość płaskie, rozległe i nie wyróżniają się kolorem na tle zdrowej tkanki – szybko się namnażają, mogąc pokrywać ujście pochwy czy odbytu. Ich leczenie jest konieczne, przy czym wskazany jest pośpiech – tak jak pisałam rozsiewają się w szybkim tempie. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste-najwazniejsze-informacje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.