Twarde grudki w okolicach pochwy

Witam. Mam pytanie. Około 3 tyg. Temu odczuwałam dolegliwość w postaci pieczenia i lekkiego świądu pochwy, ale nie było to uporczliwe. Nie znałam przyczyny i stosowałam maść Clotrimazolum oraz irygator Tantum Rosa. Miałam wrażenie że to nie pomaga i tak ale przeszlo samo po tygodniu. 3 dni temu znowu to samo, zaczęłam odczuwac pieczenie i znalazłam przyczynę. Co to może być? Są to twarde grudki (nie pęcherze). Raczej nie bola, ale swędzą. Po jednej stronie ujścia do pochwy jest ich więcej, z drugiej mniej. Są lekko zaczerwienione. Nie wiem czy miałam coś takiego wcześniej, ale raczej nie. Ostatnio spadła mi odporność i wypadają mi włosy. Może ma to jakieś znaczenie. Do jakiego lekarza powinnam się udac? Ginekologa, dermatologa? 
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

zdecydowanie Pani dolegliwości nie ustąpią samoistnie bez specjalistycznego leczenia – sugeruję niezwłoczną wizytę u ginekologa. Konieczne jest obejrzenie zmian, bo bez tego można jedynie domniemywać przyczyny zmian, które się pojawiły w Pani okolicach intymnych. Być może pomocna będzie odpowiedź naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-grudki-w-okolicach-intymnych-to-objawy-kily.

Opis objawów może wskazywać na kiłę, w przebiegu której w okolicach pochwy pojawiają się krostki, przypominające małe wrzody. Jest to infekcja bakteryjna, wymagająca leczenia antybiotykiem – o ile po pewnym czasie grudki mogą ustąpić same, o tyle krętek blady będzie dalej siał spustoszenie w organizmie zainfekowanego. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-kily-rozpoznanie-rodzaje-skutki.

Bardzo powszechnym schorzeniem jest także opryszczka narządów płciowych, w przeciwieństwie do kiły będąca chorobą wirusową. Może ją Pani podejrzewać, jeżeli zmiany na skórze są zaczerwienione u podstawy i mają przezroczysty szczyt. Zazwyczaj jest ich wiele i są drobne, sprawiają ból, pojawiając się na wargach sromowych oraz w okolicach odbytu. Choroba powinna ustąpić samoistnie, ale jej przebieg można złagodzić stosując leki przeciwwirusowe. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-narzadow-plciowych-diagnostyka.

Inna choroba wirusowa, przenoszona także drogą płciową, to infekcja HPV powodująca kłykciny kończyste – te zmiany są bardzo charakterystyczne, nie bez powodu nazywane kalafiorowatymi. Są dość płaskie, rozległe i nie wyróżniają się kolorem na tle zdrowej tkanki – szybko się namnażają, mogąc pokrywać ujście pochwy czy odbytu. Ich leczenie jest konieczne, przy czym wskazany jest pośpiech – tak jak pisałam rozsiewają się w szybkim tempie. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste-najwazniejsze-informacje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty