Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

przyczyn tego stanu, nazywanego dyzurią, może być naprawdę wiele. Ból podczas oddawania moczu zdecydowanie wymaga diagnostyki oraz leczenia, ponieważ jest mało prawdopodobne, by ustąpił sam, a jeżeli trwa to już od jakiegoś czasu, to istnieje ryzyko, że dolegliwości będą się nasilać.

Proszę skonsultować się z internistą lub ginekologiem – ten pierwszy może skierować Panią na morfologię krwi z oznaczeniem CRP i OB oraz posiew moczu, by sprawdzić czy nie ma Pani zapalenia pęcherza, wywoływanego najczęściej przez bakterie kałowe – E.coli. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-objawy-przyczyny. Poza zapaleniem pęcherza możliwe są inne infekcje układu moczowego – ich leczenie nie jest trudne, gdyż obejmuje antybiotykoterapię, lecz zaniedbanie tego może mieć poważne konsekwencje i wpływać negatywnie na funkcjonowanie nerek. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/bol-przy-oddawaniu-moczu-przyczyny-choroby.

Z kolei ginekolog powinien wykonać badanie oraz być może USG TV w celu oceny narządu rodnego oraz, jeśli zauważy charakterystyczne objawy, może dodatkowo zlecić posiew z pochwy. Poza infekcjami dróg moczowych, najczęstszą przyczyną bólu czy pieczenia okolic pochwy są infekcje intymne o charakterze grzybiczym, wirusowym lub bakteryjnym. Jeżeli zatem zauważyła Pani dodatkowo upławy czy zmiany dermatologiczne okolic krocza albo zaczerwienie/obrzęk/swędzenie, to należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty