Czy dzieje się coś poważnego z moim układem moczowym?
Witam. Odebrałam wyniki na posiew moczu. Wyszło mi coś takiego: escherichia coli liczność kolonii: powyżej 1000000 cfu/ml. Czy jest to coś poważnego? Dodam, że od dłuższego czasu mam nawracające infekcje układu moczowego i do tego straszny ból w lewym dole pleców, chyba nerka. Za tydzień mam dopiero usg, ale zastanawiam się, czy to coś poważniejszego jest...

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
bakterie E.coli należą do fizjologicznej flory bakteryjnej jelit – to oznacza, że ich obecność w układzie pokarmowym jest wysoce wskazana. Niestety, gdy znajdą się w obrębie układu moczowo-płciowego mogą powodować niekiedy bardzo poważne dolegliwości.
Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/escherichia-coli-w-moczu-czym-sa-jakie-powoduja-objawy-zatrucia-zakazenie.
Do najczęstszych należą infekcje bakteryjne pochwy oraz pęcherza moczowego – zazwyczaj do przeniesienia bakterii E.coli z okolic odbytu do pochwy dochodzi wskutek nieprawidłowej higieny intymnej czy ryzykownych zachowań seksualnych.
Bóle pleców (wskazujące na bóle nerki) oraz nawracające infekcje układu moczowego potwierdzają, że u Pani E.coli spowodowały prawdopodobnie poważną infekcję. Niewykluczone, że wskutek braku czy niewłaściwego leczenia zapalenia pęcherza moczowego doszło do np. odmiedniczkowego zapalenia nerek. Wskazane niezwłoczne konsultacje lekarskie oraz oczywiście USG.
Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ostre-odmiedniczkowe-zapalenie-nerek.