Czy można zaszczepić dziecko przy bezobjawowej bakteriurii?

Witam. Syn ma 7 miesięcy. 4 miesiące temu dostał gorączki,lekarz zlecił badanie moczu które wyszło źle, wiec zrobiliśmy posiew moczu . Wyszła bakteria e coli i pseudomonas . Dostał jeden antybiotyk,później drugi . Badania moczu od tego czasu są bardzo dobre (pojedyncze bakterie,leukocyty w nornie) , a w posiewie cały czas występuje bakteria . Byliśmy u nefrologa . Pani doktor powiedziała że to bezobjawowa bakteriura,której się nie leczy ,musimy tylko kontrolować mocz . Musimy jednak przyjąć szczepienie (6w1) . Czy przy bezobjawowej e.coli szczepionka jest bezpieczna?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zaszczepienie dziecka podczas bezobjawowej bakteriurii jest bezpieczne, ponieważ tak jak wspomniała Pani doktor, tego schorzenia nie leczymy.

Bakteria E. coli (Escherichia coli) wchodzi naturalnie skład moczu, w związku z tym, jeśli jej obecność nie przekroczy fizjologicznej granicy i nie namnaża się ona zbyt obficie, nie istnieją wskazania do zastosowania antybiotykoterapii przeciw niej.

W przypadku, gdyby istniały jakieś objawy zakażenia bakteryjnego (np. pieczenie podczas mikcji, gorączka, krew w moczu, nieprzyjemny zapach, ból podbrzusza, częste parcie na pęcherz), nie powinna Pani wtedy szczepić dziecka, jednak gdy jest ono zdrowe, można to bezpiecznie zrobić.

Warto jednak przed szczepieniem poinformować o przypadłości dziecka.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-drog-moczowych-podstawowe-informacje

https://portal.abczdrowie.pl/escherichia-coli-w-moczu-czym-sa-jakie-powoduja-objawy-zatrucia-zakazenie

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenia-ukladu-moczowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.