Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 0 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Test na krew utajoną w kale

Czy wiesz, na czym polega test na krew utajoną w kale? Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, obejrzyj nasz filmik. Lek. Łukasz Dubielecki opowiada o tym badaniu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

Escherichia coli, czyli pałeczka okrężnicy, to bakteria beztlenowa naturalnie bytująca w przewodzie pokarmowym człowieka, która w specyficznych warunkach może być przyczyną ciężkiego zatrucia – w zależności od wykrytego szczepu E.coli. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/escherichia-coli.

Niepatogenne szczepy tej bakterii są niezbędne w procesie trawienia człowieka i innych ssaków – m.in. są odpowiedzialne za wytwarzanie witamin z grupy B oraz witaminy K. Sześć szczepów E.coli jest patogennych i jeśli zostaną wykryte w kale, to taką informację się odnotowuje w wyniku badań laboratoryjnych. Zazwyczaj też daje o sobie znać infekcją przebiegającą z bólem brzucha czy biegunką. Znaleziona może być także w moczu lub w pochwie – odpowiada za liczne stany zapalne wymagające leczenia. Więcej o objawach oraz leczeniu zatrucia bakteriami kałowymi w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bakteria-coli oraz tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/escherichia-coli-w-moczu-czym-sa-jakie-powoduja-objawy-zatrucia-zakazenie.

Jeśli patogenne szczepy E.coli nie zostały wyhodowane w materiale dostarczonym do badania – tj. w Pani przypadku – to nie ma powodu do obaw.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy