Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Poród u kobiet zainfekowanych wirusem opryszczki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

bakterie kałowe E.coli, bytujące w jelicie grubym człowieka i będące fizjologicznym elementem mikroflory jelitowej, są najczęstszą przyczyną infekcji układu moczowego. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/escherichia-coli.

Ciąża niestety sprzyja częstszym infekcjom z uwagi na towarzyszącą temu stanowi burzę hormonalną, zwiększającą podatność na różnorakie zakażenia. Fizjologiczna bliskość odbytu i dróg rodnych sprzyja temu, dlatego tak często akcentuje się rolę prawidłowej higieny intymnej w minimalizowaniu ryzyka przeniesienia tych (oraz innych) bakterii z odbytu do pochwy. Więcej znajdzie Pani pod tym adresem: https://parenting.pl/escherichia-coli-w-moczu. W okresie ciąży jest to szczególnie istotne, ponieważ migracja bakterii pałeczki okrężnicy w głąb dróg rodnych może powodować poważne komplikacje, w tym ryzyko przedwczesnego porodu, małowodzia, niskiej wagi urodzeniowej i innych.

Dlatego też w sytuacji zakażenia dróg moczowych konieczna jest antybiotykoterapia lekiem, na który wrażliwa jest bakteria. Proszę zapoznać się także z radą naszego eksperta – ginekologa, pisze o tym, jakie jeszcze kroki można przedsięwziąć: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bakterie-ecoli-zagrazaja-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy