Czy ten lek w ciąży jest w pełni bezpieczny?

Witam Potrzebuje pomocy! Jestem w 11 tyg ciąży i w badaniu posiewu moczu wyszła mi escharichia coli 10^3ML moczu z którą walczę juz od stycznia( bralam wtedy unasyn) obecnie ginekolog zalecił mi urofuraginum 3x2tabl i witaminę C 3x1tabl. Niestety mam obawy. Czytając ulotkę przeczytałam,ze nie należy stosować tego leku w pierwszym trymestrze ciąży. Jednak ginekolog stwierdził że on jest zupełnie bezpieczny. Proszę o pomoc,co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam, Escherichia coli to bakterie zwane pałeczkami okrężnicy – są integralną częścią naszych jelit, jednak stają się niebezpieczne, gdy zmienią swe położenie. Fizjologiczna bliskość odbytu i pochwy kobiety sprawiają, że takie migracje nie należą do rzadkości, jednak nie można bagatelizować zakażenia tą bakterią. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/escherichia-coli-w-moczu-czym-sa-jakie-powoduja-objawy-zatrucia-zakazenie. Faktycznie producent leku nie zaleca stosowania UroFuraginum w trakcie ciąży oraz karmienia piersią z uwagi na brak badań dotyczących ewentualnej szkodliwości furaginy, jednak gdy na szali położone jest zdrowie pacjentki i płodu, to korzyści z zażywania leku mogą przewyższać ewentualne szkody – decyzja należy do lekarza. Proszę trzymać się ściśle zaleceń, ponieważ nieleczona infekcja może mieć tragiczne skutki. Oto opinia naszego eksperta, proszę się z nią zapoznać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bakterie-e-coli-w-czasie-ciazy. Jeżeli ma Pani jakieś wątpliwości proszę skonsultować to ze swoim lekarzem – z pewnością wytłumaczy Pani zasadność zaleconej terapii. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.