Co oznacza ten wynik wymazu po poronieniu?

Jestem po poronieniu chybionym. Lekarz zlecił mi zrobienie wymazów z szyjki macicy i powiedział, że mam się zgłosić do niego na wizytę w październiku. Proszę o interpretacje wyniku i informacje czy z takim wynikiem trzeba zgłosić się wcześniej do lekarza. Organizm: Escherichia coli Wzrost: LICZNE Szczep: ESBL (-)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bakterie E.coli należą do fizjologicznej flory układu pokarmowego, jednak gdy migrują – np. do szyjki macicy, to mogą być (choć nie muszą) przyczyną infekcji, zwłaszcza gdy ich liczebność jest duża – tak jak może mieć to miejsce w Pani przypadku. By mówić o zagrożeniu ze strony bakterii E.coli musi być zachwiana równowaga pomiędzy liczebnością szczepu poszczególnych bakterii – zarówno tych patogennych, jak i dobroczynnych (czyli np. bakterii kwasu mlekowego). Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/escherichia-coli.

Zatem infekcja bakteryjna mogła być przyczyną poronienia, ponieważ infekcje (wirusowe, bakteryjne i inne) należą do jednej z najczęstszych przyczyn poronień. O tym jednak powinna Pani porozmawiać z ginekologiem. Więcej o poronieniach pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/poronienie-przyczyny-i-profilaktyka.

Jeśli nie ma Pani objawów infekcji, to nie musi Pani wcześniej umawiać się na wizytę z lekarzem. Tutaj odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bakteria-e-coli-w-wymazie-z-szyjki-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.