Witam,
infekcje Gardnerella vaginalis należą do najczęstszych przyczyn bakteryjnych infekcji pochwy, choć u Pani to nie te bakterie są odpowiedzialne za nawrót dolegliwości. Natomiast bakterie E.coli, naturalnie bytują w jelicie i tam też są zupełnie nieszkodliwe. W pochwie należą do flory patogennej, a liczny wzrost kolonii E.coli daje często nasilone objawy zakażenia.
Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czym-charakteryzuja-sie-bakteryjne-infekcje-pochwy.
Zazwyczaj infekcja E.coli spowodowana jest niewłaściwą higieną intymną lub nieodpowiednim podcieraniem się po toalecie (dochodzi wówczas do przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy), niestety także i partner seksualny może być źródłem zakażenia. W przypadku nawracających infekcji spowodowanych przez bakterie E.coli można niekiedy domniemywać zaburzeń w obrębie układu immunologicznego.
Infekcje BV mogą mieć związek z innymi czynnikami, takimi jak: antykoncepcja hormonalna, zaburzenia miesiączkowania czy stosowanie tamponów. Niestety na podstawie informacji, które Pani podała, nie sposób ustalić źródła problemu.
Proszę pamiętać o budowaniu odporności organizmu, a po zakończonej infekcji przez dłuższy czas stosować probiotyki ginekologiczne w celu przywrócenia równowagi mikrobiologicznej w pochwie.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na aspekty wspomniane tutaj – jeśli stosuje Pani tabletki antykoncepcyjne, lepiej z nich zrezygnować, dodatkowo warto stosować prezerwatywę podczas seksu i zadbać o odpowiednią higienę intymną – proszę pamiętać, że ta nadmierna (używanie płynów do mycia w dużej ilości, częste podmywanie się i irygacje pochwy) również sprzyja nasileniu się częstotliwości bakteryjnych zakażeń pochwy.
Być może także ten materiał okaże się przydatny, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-zapobieganie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- O czym świadczy mój posiew z dróg moczowo-płciowych? – odpowiada Lek. Michał Lenard
- Czy mam się martwić takim wynikiem wymazu z pochwy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co oznacza wynik posiewu z pochwy u 22-letniej kobiety? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak wyleczyć tą infekcję pochwy u 22-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy faktycznie leczenie nie jest potrzebne? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy należy wykonać kolejną kurację Macmiror? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co może znaczyć zielona wydzielina z pochwy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza taki wynik posiewu z szyjki macicy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy faktycznie ta bakteria może występować w pochwie bez konieczności jej leczenia? – odpowiada Lek. Michał Lenard
- Jak sobie pomóc przy infekcji bakteryjnej pochwy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Jak zmniejszyć ryzyko stanów zapalnych pochwy?
Kobiety, które cierpią na częste stany zapalne p
Nieoczywiste objawy infekcji intymnych
Infekcje intymne to dość powszechna dolegliwość. W
Przyczyny zwiększonej częstotliwości infekcji podczas antykoncepcji i antybiotykoterapii
Aktywność seksualna wiąże się niestety ze zwiększo