Jak wyleczyć ten rodzaj infekcji intymnej?

Witam serdecznie. Od 3miesiecy borykam się z zapaleniami okolic intymnych. Lekarz pobiera mi wymaz, dobiera odpowiednie leczenie jednak po każdym posiewie wychodzi to samo : gardnerella vaginalis ( nieliczne kolonie) oraz Escherichia Coli ( liczne kolonie). Stosuje się do wszystkich zaleceń, oprócz tego biore tez probiotyki doustne dzikie oregamo. Jednak problem wciąż nawraca. Jestem juz z tym z mezem zmęczona. On również antybiotykoterapie stosuje, która jest nam zalecana. Co jest przyczyna tych ciągłych zapalen? Czy moj problem z bolami jelit i hemoroidami moze miec cos wspólnego? Juz nie wiem co myśleć.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

infekcje Gardnerella vaginalis należą do najczęstszych przyczyn bakteryjnych infekcji pochwy, choć u Pani to nie te bakterie są odpowiedzialne za nawrót dolegliwości. Natomiast bakterie E.coli, naturalnie bytują w jelicie i tam też są zupełnie nieszkodliwe. W pochwie należą do flory patogennej, a liczny wzrost kolonii E.coli daje często nasilone objawy zakażenia.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czym-charakteryzuja-sie-bakteryjne-infekcje-pochwy.

Zazwyczaj infekcja E.coli spowodowana jest niewłaściwą higieną intymną lub nieodpowiednim podcieraniem się po toalecie (dochodzi wówczas do przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy), niestety także i partner seksualny może być źródłem zakażenia. W przypadku nawracających infekcji spowodowanych przez bakterie E.coli można niekiedy domniemywać zaburzeń w obrębie układu immunologicznego.

Infekcje BV mogą mieć związek z innymi czynnikami, takimi jak: antykoncepcja hormonalna, zaburzenia miesiączkowania czy stosowanie tamponów. Niestety na podstawie informacji, które Pani podała, nie sposób ustalić źródła problemu.

Proszę pamiętać o budowaniu odporności organizmu, a po zakończonej infekcji przez dłuższy czas stosować probiotyki ginekologiczne w celu przywrócenia równowagi mikrobiologicznej w pochwie.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na aspekty wspomniane tutaj – jeśli stosuje Pani tabletki antykoncepcyjne, lepiej z nich zrezygnować, dodatkowo warto stosować prezerwatywę podczas seksu i zadbać o odpowiednią higienę intymną – proszę pamiętać, że ta nadmierna (używanie płynów do mycia w dużej ilości, częste podmywanie się i irygacje pochwy) również sprzyja nasileniu się częstotliwości bakteryjnych zakażeń pochwy.

Być może także ten materiał okaże się przydatny, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-zapobieganie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.