Jak wyleczyć tą infekcję pochwy u 22-latki?

Witam, od prawie 10 miesiecy zmagam sie z infekcja pochwową, chodze co chwile do ginekologa, co noz to inny antybiotyk dopochwowy. Moimi dolegliwościami sa tak naprawde uplawy koloru zielonego oraz zapach podobny do rybiego. Podczas brania antybiotykow uolawy znikaly zapach rowniez, po skończeniu antybiotyku max miesiac jest dobrze, czasami nawet po tygodniu dolegliwości wracaly. Poprosilam sie o wymaz bo zaden z lekarzy tego nie wykonal, wyszlo ze mam baterkie ecoli, dostalam kolejne 4 antybiotyki oraz krem dopochwowy. Nadal nic. Zaczynam sie martwic ze nie wylecze sie z tego, przeszkadza mi to w zyciu codziennym, oraz seksualnym. Prosze o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

upławy żółtozielone mogą wskazywać na infekcję bakteryjną lub zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Trudno to ocenić, choć posiew z pochwy, który Pani wykonała wskazuje na infekcję bakteriami E.coli. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy.

Jeżeli dolegliwości ustępują po wdrożonym leczeniu, to należy raczej poszukać przyczyny ich nawrotów. Raczej nie będzie to niewłaściwe leczenie, ale np. niewłaściwe nawyki higieniczne, zbyt częsta lub zbyt rzadka higiena intymna, niewłaściwa higiena po wypróżnianiach bądź brak higieny podczas stosunków płciowych – mam tu na myśli np. brak odpowiedniej higieny podczas seksu analnego. O prawidłowej higienie intymnej przeczyta Pani pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/sprawdz-jak-prawidlowo-dbac-o-higiene-intymna.

Bakterie E.coli, czyli bakterie kałowe, bytują w jelicie grubym człowieka i należą do fizjologicznej flory jelitowej. Jednak poza jelitem grubym mogą być patogenne – ich obecność w układzie płciowo-moczowym może powodować infekcje pochwy, a także układu moczowego (zapalenie pęcherza i inne). O E.coli przeczyta Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/escherichia-coli.

Proszę więc zwrócić uwagę na to, czy nie dochodzi do ponownego zakażenia przez partnera seksualnego czy niewłaściwe nawyki higieniczne. Dodatkowo warto wspomóc florę bakteryjną pochwy pałeczkami kwasu mlekowego, które stanowią naturalną barierę, niwelującą ryzyko zakażeń pochwy. Gdy równowaga mikrobiologiczna jest zachwiana, a bakterie mlekowe stanowią nieliczną kolonię, wzrasta ryzyko wystąpienia chorób o pochodzeniu bakteryjnym czy grzybiczym. Więcej informacji na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badz-kwasna-i-kochaj-ile-chcesz.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.