Czy możliwe jest wyleczenie tej infekcji?

Kochałam się z mężem oraz uprawialiśmy seks oralny. Kilka dni później zaczęło dokuczać mi delikatnie swędzenie pochwy i ból gardła. Lekarz rodzinny przepisał Macromax, ponieważ stwierdził anginę, zaś ginekolog zalecił Macmiror Complex 500 i Fluxazol, gdyż wydzielina pochwowa wyglądała na szarawą grzybiczą. Po antybiotyku zalecono Gynoflor, później Trivagin. Pobrano wymaz do badań, proszę o pomoc w interpretacji wyników: Posiew z dróg moczowo-płciowych-tlenowo: ujemny Posiew z dróg moczowo-płciowych w kierunku grzybów drożdżopodobnych: ujemny Grzybów drożdżopodobnych nie wyhodowano Enterococcus spp: nieliczne Lactobacillus spp: nieliczne Dodam, iż mąż nie ma żadnych dolegliwości. Czy zażywając te leki wyleczę się z problemu, czy powinnam zrobić dalsze badania?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno dolegliwości, jak i wydzielina z pochwy mogą wskazywać na infekcję bakteryjną bądź zakażenie dwoinką rzeżączki. Co istotne jednak posiew z pochwy wyklucza podłoże bakteryjne, a nawet grzybicze – co wskazuje opis badania.

Jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do artykułu dotyczącego upławów: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy.

To oznacza, że wdrożone leczenie, jeżeli świąd pochwy i upławy były skutkiem infekcji intymnej, przyniosło skutek lub też ból gardła był infekcją niezwiązaną z odbytym stosunek, zaś świąd pochwy – skutkiem podrażnienia czy reakcji alergicznej.

Natomiast na pewno należy kontynuować stosowanie probiotyków ginekologicznych – w postaci doustnej lub dopochwowej albo dwojako – ponieważ w opisie badania jest wzmianka o nielicznych bakteriach Lactobacillus. Bakterie kwasu mlekowego są nieodzownym elementem zdrowia intymnego kobiety – stanowią barierę przed patogenami, a także mikroorganizmami, które w przypadku zachowanej równowagi mikrobiologicznej pochwy są nieszkodliwe, ale gdy dojdzie do jej zachwiania – mogą być źródłem infekcji.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-probiotyki-a-kiedy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.