Co oznacza opis posiewu moczu w ciąży?

Posiew w ciąży Jestem w 38tyg ciąży proszę o interpretacje wyniku posiewu z dróg moczowo- płciowych: Z badanego materiału nie wyhodowano grzybów. Wyhodowano mikroflorę fizjologiczną bądź kolonizujacą pochwy Enterococcus spp Staphulococcus spp (cns gronkowce koagulazo- ujemne)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

posiew nie wykazuje większych nieprawidłowości – przede wszystkim świadczy o braku grzybicy, natomiast bakterie Enterococcus i Staphylococcus mogą być przyczyną infekcji, ale jeżeli ich kolonizacja nie przewyższa liczebnością naturalnej flory bakteryjnej, a Pani nie ma niepokojących objawów, to prawdopodobnie nie ma podstaw do antybiotykoterapii. Być może zechce Pani zapoznać się z artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bakterie-chorobotworcze.

Obie bakterie bytują w układzie pokarmowym, jelitach i odbycie – bardzo często dochodzi do ich przeniesienia do dróg moczowych z uwagi na stosunkową małą odległość pomiędzy odbytem a pochwą. Jeżeli nie są liczne, nie stanowią zagrożenia, natomiast warto zastosować probiotyk ginekologiczny, by wzmocnić ochronę przed patogenami, ponieważ w opisie Pani badań nie pojawia się informacja o Lactobacillus spp., czyli bakteriach kwasu mlekowego. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.