Czy muszę stosować ten antybiotyk w ciąży?

Dzień dobry, obecnie jestem w 29 tygodniu ciąży. W zeszłym tygodniu miałam robiony posiew z pochwy, wynik - obecność E. coli, wzrost obfity. Lekarz zaproponował leczenie Macmiror Complex 500, 1x1 globulka dopochwowo wieczorem przez 12 dni. Zastanawiam się, czy konieczne jest przyjmowanie tego antybiotyku w ciąży, jeśli nie odczuwam żadnych objawów?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety infekcje bakteryjne mogą przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo, lecz w ciąży stanowią zagrożenie i dla rozwoju ciąży, i dla samego płodu. Bakterie E.coli należą do naturalnej mikroflory i bytują w odbycie, ale kiedy dochodzi do ich przeniesienia w okolice dróg rodnych, to należy wszcząć leczenie. U Pani wynik badania wskazuje na obfity wzrost, czyli taki, który może doprowadzić nawet do infekcji wewnątrzmacicznej i poronienia lub obumarcia płodu. Oczywiście jest to ostateczność, niemniej, w przeciwieństwie do często pojawiających się infekcji o etiologii grzybiczej, waginoza jest niebezpieczna. Odsyłam do odpowiedzi ekspertów na podobne pytania, powinny rozwiać Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bakteria-e-coli-na-poczatku-ciazy-czy-zagraza-dziecku oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bakteria-e-coli-jest-zagrozeniem-w-ciazy.

Antybiotykoterapia w ciąży, w przypadku infekcji bakteryjnych pochwy, jest bezpieczna, a nawet wskazana. Lek Macmiror jest bezpieczny i szeroko stosowany w leczeniu zakażeń dróg płciowych, również w ciąży.

O E.coli przeczyta Pani w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/escherichia-coli.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.