Czy można stosować Nystatynę w ciąży?

Jestem w 8 tygodniu ciąży. Po pierwszej wizycie miałam przypisana nystatyne i po kilku dniach jej stosowania wyczułam, że szyjka macicy jest bardzo obniżona. Czy to może być niebezpieczne dla ciąży? To moja 3 ciąża, po drugim porodzie również miałam tak obnizona szyjkę, ale po połogu wszystko wróciło do normy. Wizytę mam za tydzień.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nystatyna to lek stosowany w zwalczaniu infekcji intymnych o etiologii grzybiczej – jest to częsta przypadłość ciężarnych z uwagi na wysoki poziom estrogenów w ciąży obniżających właściwości bariery ochronnej flory bakteryjnej pochwy. Istnieje kilka leków stosowanych w leczeniu kandydozy, wśród nich nystatyna uznawana za bezpieczną w ciąży. Z pewnością nie powoduje obniżenia szyjki macicy ani innych powikłań zagrażających ciąży czy płodowi, zatem nie ma powodu do obaw. Tutaj odpowiedź naszego eksperta – ginekologa na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-stosowania-nystatyny-we-wczesnej-ciazy.

Proszę pamiętać, że każda infekcja – bakteryjna, wirusowa, grzybicza czy pierwotniakowa – w tym zakażenie intymne, jest w ciąży niebezpieczna i może stanowić realne zagrożenie, dlatego tak ważne jest leczenie. Choć zaleca się, by z antybiotykami wstrzymać się do zakończenia I trymestru ciąży, to w przypadku gdy nie ma innego wyjścia ginekolodzy przepisują nystatynę lub klotrimazol. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.