Co oznacza ten obraz cytologiczny w ciąży?

Witam odebralam cytologie jestem w obecnie w 17 tygoniu ciazy na cytologi jest napisane obraz cytoloigiczny nieprawidlowy ale ujemny pod wzgledem zmian srodblonkowych i zlosliwych mikroorganizmy zmiany we florze pochwy odpowiadajace zapaleniu bakteryjnemu inne zmiany nienowotworowe liczne komorki zapalne bez zmian w komorkach nablonka grupa 2 czy to zapalenie ? czy cos powazniejszego

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jak informuje opis badania cytologicznego, nie odnaleziono w materiale do badań zmian w nabłonku sugerujących dysplazję szyjki macicy, zaś II grupa cytologii to potwierdza. Grupy oznaczane w badaniu cytologicznym jako III, IV i V wskazują na stan przedrakowy albo raka szyjki macicy. Grupy I i II są najczęściej spotykanymi, przy czym grupa II oznacza nieprawidłowości w postaci infekcji.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-normy.

Liczne komórki zapalne są z pewnością są wynikiem zmian we florze bakteryjnej – zmiana pH pochwy oraz brak dobroczynnych bakterii Lactobacillus, prowadzi do zaburzenia flory bakteryjnej pochwy.

U Pani wynik wskazuje właśnie na infekcję bakteryjną, a ponieważ te mogą stanowić zagrożenie zarówno dla samej ciąży, jak i rozwijającego się płodu, sugeruję, by jak najszybciej skonsultowała się Pani z ginekologiem prowadzącym ciąże. Konieczne jest wdrożenie leczenia, a po nim – odbudowanie flory bakteryjnej pochwy, by nie doszło do nawrotu infekcji.

O infekcjach pochwy w okresie ciąży przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.